Moon Cake/ Ay Keki

Hong Kong’da önümüzdeki hafta Mid-Autumn yani Ay festivalini kutluyoruz… Çin’de ve Vietnam’da büyük bir çoşkuyla kutlanan aslında bir hasat festivali.  Çin hükümdarlığında bilinen ilk kaynaklara göre neredeyse 3000 yıldır kutlanıyormuş… Festival, Çin takviminin sekizinci ayının 15. Günü yapılmaktaymış. Miladi takvimde bu tarih her yıl değişmekle birlikte, Eylül ayı ve Ekim ayının başı arasında değişiyormuş.

Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti bu festivali 2006 yılında “değiştirilemez kültürel miras” olarak belirlemiş ve 2008 yılında ise ulusal tatil ilan etmiş.

Çin’de Çin Yeni yılıyla birlikte, ay festivali yılın en uzun 2. tatili olarak geçiyor ( önümüzdeki hafta Çin 1 hafta resmi tatil kutlayacak, Hong Kong’da ise sadece pazartesi günü milli gün, perşembe günü ise Ay festivali kutlayacağız)

Ay festivali kutlamaları kapsamında ki en büyük geleneklerden biri ay keki/ moon cake yemek… Bir diğeri ise ateş dragonu dansı izlemek…

Festivalde 3 kavram kutlanıyormuş:

Birleşme: Ailenin birleşmesi hedef alıyormuş. Ayın en parlak ve en yuvarlak olduğuna inandıkları bu gece, ailelerin yeniden birleşmesini simgeliyormuş.

Şükran: Özellikle hasata şükran etmek için kullanıyorlarmış.

Dua: Uzun ömür, yeni bebek, sağlık için dua ediyorlarmış.

Bugün Zeynep’in okulunda ay festivali ile geleneği yaşatmak üzere moon cake yani ay keki yapım workshop’u düzenlendi… Bazı Çinli aileler yardım için gönüllü oldu ve ana hazırlıkları yaptı… Çocuklarda bugün Çince ders saatinde keklerini yapıp, yediler. Çok istememe rağmen çalışıyor olduğum için katılamadığım bu günde, harika bir moon cake yapmışlar… Tabi ki Zeynep tadına bile bakmamış ama bana tüm ayrıntıları ile uzun uzun nasıl yapıldığını anlattı… Burada yaşayan Hong Kong’lu bir arkadaşım bir gün bana nasıl yapılacağını öğretecek ve ben de o zaman sizinle paylaşacağım…

Haftaya ay festivali kutlamaları notlarımı size iletirim…

 

Print Friendly, PDF & Email
Written By
More from acemianne

Yeni yıl istekleri

Bugün okulda yeni yıl için istedikleri 3 şeyi sormuşlar, Zeynoş 3 şey...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir