Evde tereyağ yapımı

Bu ev hayatı bana yaramıyor, her gün başka birşey deniyorum…

Çocuklar doğduğundan beri evde yoğurt mayalıyoruz zaten ama bizde kimse kaymak yemiyor, biz de toplayıp bir güzel atıyoruz 🙁

Bu haftasonu Kepenek ailesine misafirdik, Esra ben tereyağı evde yapıyorum deyince inanamadım… Hemen denemeye karar verdim, meğer ne kadar kolaymış tereyağ yapmak…

Yoğurttan ne kadar kaymak alacağınız tamamen ineğin sütünün ne kadar yağlı olduğuna bağlı… Ben hemen denemek istediğim için kaynattığım 2 kilo sütten tereyağımı yaptım… 2 kilo sütten, 200 gr süt kaymağı, 100 gr tereyağım oldu. Bu kadar az tereyağ için bu kadar uğraşmak gereksiz derseniz, süt kaymaklarını biriktirip buzluğa atıp, tereyağ yapmadan 1 gün önce buzdolabına indirip yine yapabilirsiniz. Bu sayede 1 kerede daha çok tereyağ yapmış olursunuz…

Gelelim tarife:

Sütü kaynattım, hiçbirşey yapmadım, balkona koyup 1 gece dışarda soğuk havada beklettim.

Sabah üzerindeki kaymağı topladım ve mikserimin içine attım. Biraz sütde gelebilir önemli değil, zaten karıştırmaya başlayınca yağ ayrışacak.

 

 

Mikserin en hızlı ayarında yaklaşık 5 dakika çırptım. Krema gibi bir kıvam oldu ve sonra pütürlenmeye başladı (yağlar toplanmaya başladı)

İçine 1 çay bardağı kaynar su ekledim ve mikserle çırpmaya devam ettim. 2 dakika sonra bu sefer 2 çay bardağı buz gibi hatta buzlu su ekledim.

2 dakika sonra görüntü bu hale gelmişti bile. Su alta toplanıp, yağ üste çıkmıştı.

 

Sonra bu yağı alıp süzdüm… Bu sütü kesinlikle atmıyoruz, bu peynir altı suyu veya Butter Milk denilen süt. Bu sütü kek, kurabiye hamurlarına koyabilirsiniz, efsane güzel yumuşacık kekler  yapabilirsiniz.

Bundan sonrası tereyağını yıkama faslı.

Bunun için buz gibi suya, hatta buzlu suya ihtiyacınız var.

Süzdüğünüz tereyağını alıp, buz gibi suya atıp, ister elinizle, ister spatulayla bol bol yıkıyorsunuz. Elinizle yoğurarak veya spatulayla eze eze içinde kalan suyu akıtıyorsunuz. Suyun içine atınca tereyağ dağılır diye korkmayın, soğuk suyu gören yağ iyice birbirine yapışıp sert olmaya başlıyor.

Ben tam 3 su değiştirdim ve sonunda berrak su olana kadar bu işlemi tekrar ettim.

10 dakikalık bu işlemin sonunda 100 gr tuzsuz fazla organik tereyağım ve 200 gr kadar butter milk yani peynir altı suyum oldu.

Bu tereyağ tuzsuz ve fazla organik olduğu için 1 hafta içinde acilen tüketmemiz gerekiyor 🙂

 

Print Friendly, PDF & Email
Written By
More from acemianne

Berlin’in mutlu mesut gidişi ve apar topar dönüşü

Hem ailecek yeni yılı kutlamak, hem de çok sevdiğimiz yazlık komşularımızın torununun...
Read More

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir